Teknologji Ushqimore

1.a DESKRIPTORËT E PËRGJITHSËM / ОПШТИ ДЕСКРИПТОРИ

Dituri dhe të kuptuarit e diturive

Знаење и разбирање

Demonstron dituri dhe njohuri në ndërtimin dhe në linjat e shndërrimit te produktet kryesore.

Демонстрира знаење и увид во изградбата и во реализацијата на главните производи.

Zbatimi i diturive dhe të kuptuarit e diturive

Примена на знаење и разбирање

Është në gjendje që diturit e fituara ti përdor në fushën e teknologjisë ushqimore dhe në linjat e përpunimit te produktet kryesore.

Е во состојба да ги користи стекнатите знаења од областа напрехранбената технологија на обработктаа на линии на основни производи.

Shkathtësi komunikimi

Комуникациски вештини

Është në gjendje që t’i transmetojë dituritë e veta dhe të kuptuarit në mënyrë përkatëse si në kontekst edukativo-arsimor ashtu edhe në institucione jo/shkencore.

Е во можност да го пренесува своето знаење и разбирање соодветно како во образовниот контекст, така и во не научни институции.

Aftësi për vlerësim

Способност за проценка

Manifeston aftësi për vlerësim të përshtatshmërisë të mjeteve dhe teknologjive në industrinë ushqimore për orientim dhe manipulim professional.

Покажува способност за проценка на соодветноста на технологијата во областа на хемијата, биохемијата, биологијата,физиологијата и човечката анатомија, професионална ориентација и манипулација.

Shkathtësi për mësim

Вештини на учење

Manifeston shkathtësi të zhvilluara për përcjellje të arritjeve shkencore dhe pragmatike në fushën e dukurive dhe problemeve në fushën e teknologjisë ushqimor.

1.b DESKRIPTORËT E VEÇANTË / СПЕЦИФИЧНИ ДЕСКРИПТОРИ

Dituri dhe të kuptuarit e diturive

Знаење и разбирање

Demonstron dituri dhe kupton parimet dhe funksionimin e pajisjeve më të përhapura në teknologjinë ushqimore në faza të ndryshme gjatë procesit të prodhimit.

Демонстрира знаење и разбирање на принципите и функционирање на најмногу распространета опрема во прехранбената технологија во различни фази во текот на процесот на производство.

Zbatimi i diturive dhe të kuptuarit e diturive

Примена на знаење и разбирање

Është në gjendje ti vë në funksionim dhe të manipulojë pajisjet më të përhapura në teknologjinë ushqimore në faza të ndryshme gjatë procesit të prodhimit.

Е во состојба да манипулира со најчестата опрема во прехранбената технологија во различни фази во текот на процесот на производство.

Shkathtësi komunikimi

Комуникациски вештини

Është në gjendje që të prezantojë dituri profesionale për problemet përkatëse në fushën e teknologjisë ushqimore para auditorit profesional dhe joprofesional.

Е во можност да ги презентираат стручни знаења релевантни проблеми од областа на прахранбената технологијата и пред непрофесионално и професионална публика.

Aftësi për vlerësim

Способност за проценка

Manifeston aftësi për të bërë diferencim mes dukurive të ndryshme teknologjike që paraqiten nga lëndët e para, përpunimi i tyre, ruajtja dhe distribuomin e produkteve ushqimore.

Демонстрира способност да се направи диференцијација помеѓу различни технолошки феномени кои се јавуваат на суровини, нивната обработка, складирање и прехранбени производи.

Shkathtësi për mësim

Вештини на учење

Manifeston shkathtësi të zhvilluara për përpunim, cilësi dhe siguri ushqimore, e cila i mundëson përgatitjen dhe kualifikim profesional

Манифестира развиена за обработка на флексибилност, квалитетот и безбедноста на храната, која обезбедува обука ипрофесионална квалификација.

Shefi i programit studimor                              v.v                          Dekani i fakultetit

_________________________                                              ________________________

Koordinator për ECST

image Në Universitetin e Tetovës, prej sot ka filluar afati i tretë i rregullt i