Informatikë – Drejtimi arsimor

1.a DESKRIPTORËT E PËRGJITHSËM / ОПШТИ ДЕСКРИПТОРИ

Dituri dhe të kuptuarit e diturive

Знаење и разбирање

-Tregon që di dhe e kupton teorine dhe rrugët e ndryshme të informatikës
-Tregon që di dhe e kupton zhvillimin e teknologjive të informacionit dhe komunikimit.

-Tregon që di dhe i kupton aplikacionet softuerike, arkitekturen e sistemeve kompjuterike, platformat zhvilluese dhe gjuhë programike.

-Покажува дека ги знае и ги разбира теориите и различните правци на информатика
-Покажува дека ги знае и ги разбира развојот на информациско-комуникациските технологии.

-Покажува дека ја знае и ја разбира софтверските апликации, арџитектурите на компјутерските системи, развојените платформи, и програмските јазици.

Zbatimi i diturive dhe të kuptuarit e diturive

Примена на знаење и разбирање

- Është në gjendje të përdor aplikacione moderne, mirëmbajtjen dhe instalimin e tyre.
-Është në gjendje të përdor njohuritë e fituara të arkitekturave te sistemeve kompjuterike, zbatimin dhe instalimin e tyre.

-Është në gjendje të përdor njohuritë dhe të kuptuarit në një mënyrë për të treguar një qasje profesionale për të punuar.

-Е во состојба да ги користи современите апликации, нивно одржување и инсталација.
-Е во состојба да ги користи добиените знаења за архитектурите на компјутерските системи, нивната примена и инсталација.

-Е во состојба да ги користи знаењето и разбирањето на начин да покажува професионален пристап во работа.

Shkathtësi komunikimi

Комуникациски вештини

-Është në gjendje të paraqesë njohuri profesionale të shkencave të komunikimit.
-Është në gjendje të komunikojë dhe të diskutojë me ekspertë dhe jo ekspertë për çështje, ide dhe informacione.
-Është në gjendje të transmetojë njohuritë dhe të kuptuarit në rrugë të duhur në kontekstin arsimor, dhe institucione shkencore.

-Është në gjendje të merr pjesë në mënyrë të pavarur në një qasje profesionale.

-Е во состојба да презентира професионални знаења за комуникација од областа на информатика,
-Е во состојба да комуницира и дискутира и со стручната и со не стручната јавност за проблеми, идеи, информации.
- Е во состојба да ги пренесува сопствените знаења и разбирања на соодветен начин како во воспитно-образовниот контекст, така и во (не)научни институции.

-Е во состојба да има независно учество во професионален пристап.

Aftësi për vlerësim

Способност за проценка

-Shfaq aftësinë për të vlerësuar zhvillimin e arritur të shoqërisë informatike.
-Shfaq aftësi për mbledhjen, analizimin dhe prezantimin e informacionit, ideve dhe koncepteve,

-Shfaq aftësinë për të vlerësuar çështjet teorike dhe praktike, për të shpjeguar dhe për të zgjedhur një zgjidhje të përshtatshme.

-Изразува способност за да процени достигнатиот на развој на информатичкото општество,
-Изразува способност за прибирање, анализирање и презентирање на информации, идеи, концепти,

-Изразува способност за да оценува теоретски и практични прашања, да дава објаснување и да избере соодветно решение.

Shkathtësi për mësim

Вештини на учење

-Shfaq aftësi të zhvilluara për të mësuar teknologjitë e reja të informacionit

-Shfaq krijimtari te zhvilluar në ofrimin e zgjidhjeve dhe aftësive për të menduarit kritik.

- Изразува развиена умешност за изучување на новите информациски технологии

-Изразува развиена креативност во нудење на решениа и способност за критично размислување.

1.b DESKRIPTORËT E VEÇANTË / СПЕЦИФИЧНИ ДЕСКРИПТОРИ

Dituri dhe të kuptuarit e diturive

Знаење и разбирање

-Tregon që di dhe e kupton fushën e metodologjisë së mësimdhënies, si dhe teknikave dhe teknologjive të informacionit

-Demonstrojnë njohuritë dhe të kuptuarit e sistemeve kompjuterike, programet e aplikimit, si dhe operimin e elementeve harduerike.

-Покажува дека ја знае и го разбира полето на методологијата на наставата на информатичките техники и технологии

-Покажува знаење и разбирање на компјутерските системи, апликативните програми, функционирање на хардверските елементи

Zbatimi i diturive dhe të kuptuarit e diturive

Примена на знаење и разбирање