Kimi - Biokimi analitike

1.a DESKRIPTORËT E PËRGJITHSËM / ОПШТИ ДЕСКРИПТОРИ

Dituri dhe të kuptuarit e diturive

Знаење и разбирање

• Tregon se i din dhe kupton dukuritë natyrore dhe ligjet e kimisë që i përshkruajnë ato dukuri
  • Tregon se i din dhe kupton relacionet ndërmjet vetive fizike dhe kimike të substancave
  • Tregon se i din dhe kupton instrumentet dhe aparaturat themelore me të cilat demonstrohen dhe mësohen dukuritë natyrore
  • Покажува дека ги знае и разбира природните појави  како и хемијските закони кои ги опишуваат тие појави.
  • Покажува дека ги знае и разбира релациите помеѓу физичките и хемиските својства на субстанциите.
  • Покажува дека ги знае и разбира основните инструменти и апаратури со кои се демонстрираaт и изучуваат природните појави.

Zbatimi i diturive dhe të kuptuarit e diturive

Примена на знаење и разбирање

• Është në gjendje ti zbatojë dhe sqarojë disa dukuri kimike
  • Është në gjendje ti zbatojë njohuritë teorike të kimisë në jetën e përditshme
  • Është në gjendje ti zbatojë instrumentet dhe aparaturat e ndryshme për përcaktimin cilësor dhe sasior të përbërjes së mostrave.
  • Е во состојба да ги примени за објаснување некои хемијски појави.
  • Е во состојба да ги примени теориските знаења од хемијата во секојдневната пракса.
  • Е во состојба да ги примени различните инструменти и апаратури  за одередување на квалитативен и квантитативен состав на примероците.

Shkathtësi komunikimi

Комуникациски вештини

• Është në gjendje ti prezentojë njohuritë profesionale për sqarimin e ligjshmërive natyrore
  • Është në gjendje të komunikojë me persona profesional nga lëmi të ndryshme edukative-arsimore.
  • Është në gjendje të komunikojë me persona tjerë të fushave tjera.
  • Е во состојба да презентира професионални знаења за објаснување на природните законитости.
  • Е во состојба да комуницира со стручни лица од различи воспитно – образовни подрачја
  • Е во состојба да комуницира со други лица од други области

Aftësi për vlerësim

Способност за проценка

• Shfaqë aftësi për përcjelljen dhe përpunimin e rezultateve të fituara me çka është i aftësuar të përcjellë cilësinë e mostrave përkatëse.
  • Shfaqë aftësi për punë të pavarur, (vetë) kritikë, (vetë) vlerësim dhe kontribuon për kualitet.
  • Shfaqë aftësi për dallimin e qasjeve të ndryshme gjatë shkrimit  dhe pregaditjes së ndonjë punimi seminarik dhe punimit të diplomës.
  • Изразува способност за следење и разработување на добиените резултати со што станува способен да го следи квалитетот на сооедветните мостри.
  • Изразува способност за самостојност, ( само ) критичност, ( само ) проценување и придонесување за квалитет.
  • Изразува способност за разликување на разните приоди во текот на пишувањето и подготовката на една семинарска работа и дипломски труд,

Shkathtësi për mësim

Вештини на учење

• Shfaq aftësi të duhur për përcjelljen e arritjeve shkencore dhe pragmatike në fushën e dukurive natyrore.
  • Shfaq aftësi të duhura metakognitive, e cila mundëson aftësim profesional
  • Shfaq aftësi të duhur pë mendim kreativ.
  • Изразува развиена умешност за следење на научните и прагматичните достигнувања во полето на природните појави.
  • Изразува развиена умешност за метакогниција, која овозможува професионално усовршување.
  • Изразува развиена умешност за креативно мислење.

1.b DESKRIPTORËT E VEÇANTË / СПЕЦИФИЧНИ ДЕСКРИПТОРИ

Dituri dhe të kuptuarit e diturive

Знаење и разбирање

Zbatimi i diturive dhe të kuptuarit e diturive