Në UT u shënua Dita botërore e veshkave

Me rastin e Ditës botërore të veshkave, Fakulteti i Shkencave të Mjekësisë, së bashku me Parlamentin Studentor të Universitetit të Tetovës dhe Grupin shkencor të studentëve, sot organizuan një ligjëratë me temë: ,,Sëmundjet e veshkave dhe obeziteti”.

Ligjëratën përpara studentëve dhe stafit akademik të Fakultetit të Shkencave të Mjekësisë e mbajti Prof. Dr. Lutfi Zylbehari. Ai, gjatë prezantimit të tij apeloi tek institucionet shëndetësore që të ndërmarrin masa të nevojshme për ndjekjen dhe zbulimin e obezitetit, që njëherit është edhe faktor kryesor i sëmundjeve renale. ,,Dita botërore e veshkave shënohet çdo të dytën të enjte të muajit mars, ndërsa objektivat e fondacionit ndërkombëtar për sëmundjet e veshkave të këtij viti janë obeziteti dhe ndikimi i tij në paraqitjet e sëmundjeve kronike renale. Mbajtja e kësaj ligjërata është që të ndërgjegjësohet popullata, por njëkohësisht edhe institucionet relevante shëndetësore të krijojnë dhe formojnë programe për ndjekjen  dhe zbulimin e obezitetit si një faktor i lartë i rrezikut për sëmundjet renale, kronike dhe kardiovaskulare të diabetit dhe hipertensionit”, theksoi Prof. Dr. Lutfi Zylbeari.

Dekani i Fakultetit të Shkencave të Mjekësisë i Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Nasir Bexheti tha se ky takim shkencor në masë të konsiderueshme do të kontribuojë në rritjen e vetëdijes, si tek popullata ashtu edhe tek punëtorët shëndetësisë, për rolin e faktorëve të rrezikut në paraqitjen e sëmundjeve të veshkave. ,,Përmes këtyre aktiviteteve ne synojmë që të ngrihet vetëdija tek qytetarët për rëndësinë dhe rolin e veshkave në funksionimin normal të organizmit dhe të kualitetit të jetesës dhe të vetë jetëgjatësisë”, tha dekani Prof. Dr. Nasir Bexheti.

Këtë vit, Organizata Botërore e Shëndetësisë, për nder të Ditës botërore të veshkave zhvilloi kampanjën globale të ndërgjegjësimit që synon të rrisë vetëdijen dhe rëndësinë e obezitetit ndaj sëmundjeve të veshkave.

image Universiteti i Tetovës, përkatësisht Qendra për Paqe dhe Komunikim Transkulturor, me aktivitete të ndryshme
image Në Universitetin e Tetovës, sot u organizuan zgjedhjet për Rektor për mandatin e ardhshëm
image Kandidati për Rektor i  Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti, sot përpara stafit
image Studentët e Ciklit të dytë të Fakultetit të Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit të
image Fakulteti i Shkencave Matematike-Natyrore i Universitetit të Tetovës organizoi Konferencën e parë shkencore ndërkombëtare.