Universiteti i Tetovës e shënoi 2 Prillin, Ditën Botërore të Autizmit

Universitetin e Tetovës u shënua Dita Botërore e Autizmit. Shënimi i kësaj dite ka për qëllim vetëdijesimin e popullatës, që edhe kësaj kategorie të shoqërisë t’i kushtohet rëndësi e veçantë, që personat e kësaj kategorie të jenë të respektuar dhe të ndjehen të barabartë në shoqëri si gjithë të tjerët.

Nisur nga kjo, Fakulteti i Kulturës Fizike i Universitetit të Tetovës, në bashkëpunim me Qendrën ballkanike ,,Loja” dhe ,,Hendimak”, si dhe disa fëmijë me autizëm nga Tetova, Gostivari, Dibra dhe Struga, në hapësirat e jashtme të Universitetit të Tetovës organizuan disa aktivitete fizike dhe sportive për nderë të kësaj dite.

Profesori i Fakultetit të Kulturës Fizike, Prof. Dr. Bexhet Toçi, njëherit edhe ligjërues i lëndës Organizimi i aktiviteteve fizike tek fëmijët me nevoja të veçanta, theksoi se ky aktivitet ka për qëllim animimin e opinionit për ndërgjegjësimin e tyre ndaj personave me autizëm.  Sipas tij, studentët që e ndjekin këtë lëndë, për çdo vit praktikën e kryejnë në disa shkolla fillore ku ka paralele të fëmijëve me nevoja të veçanta dhe, bashkë me studentët ata mundohen që përmes aktiviteteve të ndryshme fizike, këtyre fëmijëve t’ua bëjnë jetën sa më të lehtë.

Organizata e Kombeve të Bashkuara, 2 Prillin e ka caktuar si datë që ka për qëllim sensibilizimin e popullatës në lidhje me personat me autizëm. Ndërsa, Universiteti i Tetovës, respektivisht Fakulteti i Kulturës Fizike, gati më shumë se një dekadë e shënon 2 Prillin, Ditën Botërore të Personave me Autizëm.

image Në Universitetin e Tetovës i filloi punimet Konferenca e Pestë Ndërkombëtare Ballkanike e Shkencave
image Studentët e Fakultetit të Arteve të Universitetit të Tetovës organizuan koncert vjetor me muzikë
image Absolventët e Universitetit të Tetovës, të gjeneratës 2017/2018, në prag të përfundimit të studimeve
image Profesori i Fakultetit të Inxhinierisë  Ushqimore, Prof. Dr. Gokhan Durmaz nga Universiteti Inonu nga