Universiteti Gelisim i Stambollit organizoi ekspozitë personale për studenten e UT-së

Në kuadër të programit Erasmus+ për vitin akademik 2016/17, studentja Nurije Jashari nga drejtimi studimor Dizajn grafik,  e Fakultetit të Arteve të Universitetit të Tetovës, është seleksionuar në Programin për shkëmbim të studentëve për të vijuar dy semestrat e ardhshëm në Universitetin Gelisim të Stambollit.

Istanbul Gelisim University nga Republika e Turqisë, studentëve të cilët e fitojnë  të drejtën e shkëmbimit dhe e fitojnë garën e vendit të parë në krijimtari artistike, u organizon një ekspozitë personale. Studentes së Fakultetit të Arteve të Universitetit tonë, Nurije Jashari, njëherit fituese e garës së lartpërmendur,  më 10 prill 2017, iu organizua ekspozita me temë ,,First Step”.  Ajo në punimet e saja prezantoi tema për qytetet, autoportretin dhe portretin.

Punimet me temë të qyteteve, studentja Nurije Jashari i ka përmbledhur në një ilustrim për kulturën e një qyteti. Te punimet me tema të autoportretit ka paraqitur një person të famshëm ku ka përmbledhur karakterin gjatë punës dhe jetës së tij. Ndërsa te temat me portrete ka shfaqur punime se si ajo e sheh vetveten e saj.

Pas prezantimit të ekspozitës në Istanbul Gelisim University të Turqisë, studentes Nurije Jashari,  ky universitet i ka ofruar edhe vend pune.

image Universiteti i Tetovës, përkatësisht Qendra për Paqe dhe Komunikim Transkulturor, me aktivitete të ndryshme
image Në Universitetin e Tetovës, sot u organizuan zgjedhjet për Rektor për mandatin e ardhshëm
image Kandidati për Rektor i  Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Vullnet Ameti, sot përpara stafit
image Studentët e Ciklit të dytë të Fakultetit të Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit të
image Fakulteti i Shkencave Matematike-Natyrore i Universitetit të Tetovës organizoi Konferencën e parë shkencore ndërkombëtare.