Studentët e UT-së marrin pjesë në projektin e financuar nga OSBE-ja

Studentët e Fakultetit Juridik të Universitetit të Tetovës, në kuadër të aktiviteteve të shumta, më 25 prill 2017, organizuan seancë gjyqësore të improvizuar. Realizimi i kësaj seance nga studentët është një parapërgaditje e tyre për të marrë pjesë në aktivitetin ,,Ditët e gjykimit të simuluar”, projekt ky që financohet nga OSBE.

Ky aktivitet organizohet me rastin e Ditës ndërkombëtare për të drejtat e njeriut dhe vlen të theksohet se studentët e Fakultetit Juridik edhe vitin e kaluar kanë qenë pjesë e këtij projekti, nën udhëheqje dhe mbështetje të Doc. Dr. Arta Bilalli Zendeli, Prof. Dr. Qebir Avziu dhe Doc. Dr. Afet Mamuti.

Performansa e studentëve në këtë seancë, sipas profesorëve të tyre, ka qenë në nivel shumë të lartë dhe se këtë vit po të njëjtët studentë do të marrin pjesë në projektin ,,Ditët e gjykimit të simuluar”, që do të mbahet në dhjetor të këtij viti, me rastin e Ditës ndërkombëtare për të drejtat e njeriut, në Universitetin ,,Goce Dellçev" në Shtip.

Senancat e improvizuara gjyqësore, si dhe aktivitetet e tjera, përveç se u mundësojnë studentëve pjesëmarrjen e tyre në projekte të ndryshme, njëherit ata fitojnë përvoja të duhura praktike për profesionin që do ta ushtrojnë në të ardhmen.

image Me rastin e shënimit të 23 vjetorit të themelimit të Universitetit të Tetovës, udhëheqësia
image Në ambientet e Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tetovës sot u bë përurimi i
image Në Universitetin e Tetovës, sot para prodekanëve për shkencë të fakulteteve tona dhe drejtuesve
image Studentët Fakultetit Juridik të Universitetit të Tetovës, të shoqëruar nga Doc. Dr. Jusuf Zejneli