Arkitekti me famë botërore, Esa Laaksonen mbajti ligjëratë në Universitetin e Tetovës

Profesori Esa Laaksonen, i njohur si njëri nga arkitektët më të mirë të Evropës, më 3 maj 2017, e vizitoi Universitetin e Tetovës. Gjatë qëndrimit tij në Universitetin tonë, ai para studentëve dhe stafit akademik të Fakultetit të Shkencave të Zbatuara, mbajti një ligjëratë, me temë: ,,Alvar Aalto dhe qasja e tij në arkitekturën moderne”. Ai e kishte përzgjedhur këtë temë për arsye se Alvar Aalto ka qenë njëri ndër arkitektët më të njohur të modernizmit në shekullin XX, nga Finlanda.

Profesori Esa Laaksonen, në detaje prezantoi qasjen e tij në krijimin e modernes në arkitekturë, rolin e tij në prezantimin e saj në Europë dhe Amerikë. Ai, si shembuj mori veprat e tij më të rëndësishme, ndër të cilat mund të përmenden Vila Mairea në Helsink, Konvikti për studentë ,,Baker House” në Boston, Kampusi i Universitetit të Helsinkit, tash Alvar Aalto, dhe Sallën Koncertale ,,Finlandia”, si vepër e fundit e tij.

Ajo që e dalloi ligjëratën e tij, ishte prezantimi i punëve të Aaltos, rreth dizajnimit të mobiljeve në të gjitha objektet e projektuara nga ai. Studentët patën mundësi të njihen me mënyrën e të menduarit të një arkitekti të madh në dizajnimin, si të objektit, ashtu edhe të enterierit të tij. Të gjitha dizajnet e tij, sot janë moto dhe pikënisje për gjeneratat e arkitektëve të rinj, finlandezë dhe botërorë.

Profesori Esa Laaksonen është arkitekt dhe kritik arti, ligjërues në Universitetin e Alvar Aaltos në Helsinki të Finlandës. Vizita e tij në Universitetin e Tetovës është vizita e tij e parë në vendet ballkanike.

image Me rastin e shënimit të 23 vjetorit të themelimit të Universitetit të Tetovës, udhëheqësia
image Në ambientet e Fakultetit Filologjik të Universitetit të Tetovës sot u bë përurimi i
image Në Universitetin e Tetovës, sot para prodekanëve për shkencë të fakulteteve tona dhe drejtuesve
image Studentët Fakultetit Juridik të Universitetit të Tetovës, të shoqëruar nga Doc. Dr. Jusuf Zejneli