Studentët e UT-së morën pjesë në garat sportive në Sarajevë

Studentët e Fakultetit të Kulturës Fizike të Universitetit të Tetovës, muajin e kaluar morën pjesë në Manifestimin ,,Ditët  kulturore dhe sportive të studentëve”, që u mbajt në Sarajevë. Ky manifestim u organizua nga Qendra për zhvillim dhe afirmim të kulturës dhe edukimit ,,Litteratus” dhe Universiteti i Sarajevës.

Në kuadër të këtij manifestimi u organizuan edhe gara të ndryshme sportive në futboll, basketboll, volejboll plazhi dhe shah, në të cilat garuan edhe studentët e Universitetit të Tetovës.

Në këto gara, pjesëmarrës kanë qenë mbi 50 universitete, ndërsa në futboll dhe basketboll ekipet e Universitetit të Tetovës e fituan vendin e dytë.

Drejtuesit e Fakultetit të Kulturës Fizike të UT-së, e vlerësojnë lartë përfshirjen e fakultetit të tyre në ngjarje të këtij niveli akademik, ku tubohen studentë dhe profesorë nga universitete prestigjioze nga rajoni dhe më gjerë.

Ata thonë se Universiteti i Tetovës, përkatësisht Fakulteti i Kulturës Fizike përpos realizimit me sukses të procesit mësimor – shkencor, është mjaft i angazhuar dhe jep kontribut të çmuar  në organizimin dhe mbarëvajtjen e veprimtarive të ndryshme sportive.

Gjatë qëndrimit të tyre në Sarajevë, studentët janë udhëhequr nga Prof. Dr. Fadil Nika, Doc. Dr. Kastriot Shaqiri dhe Doc. Dr. Agim Rexhepi.

image Dy përfaqësuese nga organizata HWPL (Heavenly Culture, World Peace, Restoration of Light) në sferën
image Fakulteti Ekonomik i Universitetit të Tetovës dhe Fakulteti i Biznesit i Universitetit ,,Haxhi Zeka”
image Me një akademi solemne, sot në Universitetin e Tetovës u shënua 109 vjetori i
image Studentët dhe profesorët e Katedrës së Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe, të Fakultetit Filologjik të