Prof. Dr. Gulsah Kaner nga Republika e Turqisë mbajti ligjëratë para studentëve të FTUU-së

Në Fakultetin e Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Gulsah Kaner nga Fakulteti i Shkencave të Mjekësisë të Universitetit Katip Çelebi nga Izmiri i Republikës së Turqisë, para stafit akademik dhe studentëve të këtij fakulteti mbajti një ligjëratë profesionale me temë: ,,Sistemi i ushqimit dhe sistemi dietetikë në Republikën e Turqisë dhe në vendet tjera të Europës”.

Gjatë prezantimit të kësaj teme, profesoresha Gulsah Kaner shtoi se objektivat e përgjithshme të mobilitetit  janë njohja  e sistemit të ushqimit dhe sistemit dietetikë  në vendet  tjera,  për të kuptuar mundësinë e edukimit dhe për të miratuar pjesët e tyre pozitive në sistemin tonë arsimor.

Më pas, profesoresha Gulsah Kaner zhvilloi një takim edhe me dekanin e Fakultetit të Tekonolgjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit, Prof. Dr. Xhezair Idirizi, me të cilin diskutuan për shumë tema të rëndësishme, të cilat janë në interes të studentëve dhe të vetë universiteteve.

Dekani i FTUU-së, Prof. Dr. Xhezair Idrizi e falënderoi profesoreshën Gulsah Kaner për kontributin e saj që po jep në mbështetje të studentëve dhe profesorëve të Fakultetit të Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit, të cilës në shenjë respekti i ndau edhe një mirënjohje.

Po ashtu, vlen të theksohet se gjatë këtij takimi të dy bashkëbiseduesit u pajtuan që në të ardhmen të angazhohen që të punojnë në shkëmbimin e studentëve dhe të stafit akademik.

image Në ambientet e Fakultetit Ekonomik të Universitetit të Tetovës sot u bë promovimi i
image Në Universitetin e Tetovës, më 19 shkurt 2018, u promovua libri “TERRITORI I LUFTËS
image Kolegji AAB, në partneritet me Universitetin e Tetovës, Universitetin "Ismail Qemali" në Vlorë, Universitetin
image   Me vizitën në Muzeun Historik të Universitetit të Tetovës në fshatin Poroj, homazhet te