Prof. Dr. Gulsah Kaner nga Republika e Turqisë mbajti ligjëratë para studentëve të FTUU-së

Në Fakultetin e Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit të Universitetit të Tetovës, Prof. Dr. Gulsah Kaner nga Fakulteti i Shkencave të Mjekësisë të Universitetit Katip Çelebi nga Izmiri i Republikës së Turqisë, para stafit akademik dhe studentëve të këtij fakulteti mbajti një ligjëratë profesionale me temë: ,,Sistemi i ushqimit dhe sistemi dietetikë në Republikën e Turqisë dhe në vendet tjera të Europës”.

Gjatë prezantimit të kësaj teme, profesoresha Gulsah Kaner shtoi se objektivat e përgjithshme të mobilitetit  janë njohja  e sistemit të ushqimit dhe sistemit dietetikë  në vendet  tjera,  për të kuptuar mundësinë e edukimit dhe për të miratuar pjesët e tyre pozitive në sistemin tonë arsimor.

Më pas, profesoresha Gulsah Kaner zhvilloi një takim edhe me dekanin e Fakultetit të Tekonolgjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit, Prof. Dr. Xhezair Idirizi, me të cilin diskutuan për shumë tema të rëndësishme, të cilat janë në interes të studentëve dhe të vetë universiteteve.

Dekani i FTUU-së, Prof. Dr. Xhezair Idrizi e falënderoi profesoreshën Gulsah Kaner për kontributin e saj që po jep në mbështetje të studentëve dhe profesorëve të Fakultetit të Teknologjisë Ushqimore dhe të Ushqyerit, të cilës në shenjë respekti i ndau edhe një mirënjohje.

Po ashtu, vlen të theksohet se gjatë këtij takimi të dy bashkëbiseduesit u pajtuan që në të ardhmen të angazhohen që të punojnë në shkëmbimin e studentëve dhe të stafit akademik.

image Në Universitetin e Tetovës i filloi punimet Konferenca e Pestë Ndërkombëtare Ballkanike e Shkencave
image Studentët e Fakultetit të Arteve të Universitetit të Tetovës organizuan koncert vjetor me muzikë
image Absolventët e Universitetit të Tetovës, të gjeneratës 2017/2018, në prag të përfundimit të studimeve
image Profesori i Fakultetit të Inxhinierisë  Ushqimore, Prof. Dr. Gokhan Durmaz nga Universiteti Inonu nga