Природно-математичкиот факултет организира додипломски студии во осум студиски програми, кои траат четири години, додека студентот акумулира вкупно 240 ЕКТС.

Овој факултет спроведува едукативни, научно-истражувачки, применети и издавачки активности од областа на биологијата, физиката, хемијата, математиката, информатиката, географијата и екологијата.

Математиката и финансиската математика претставуваат наука која е во корелација со техничките науки и физиката, но неодамна е очигледно дека се пробива во економијата, медицината, информатичката технологија и другите науки. Магистерскиот циклус на студии им овозможува на дипломираните студенти по математика да ги подобрат своите стекнати знаења преку научно-истражувачка работа.

Информатиката или информатичката технологија претставува составен дел на модерниот развој на општеството како и на другите науки. Основните компјутерски студии вклучуваат сеопфатни знаења за софтверот и хардверот, како и користење на компјутерот за различни цели: водење на процеси, обработка на податоци, управување со информации, обработка на интелигентни компјутерски системи итн.

Физиката е предизвик за новите умни дипломци, бидејќи ги објаснува меѓусебните интеракции меѓу најмалите честички и тајните на небесните тела, со еден збор ја проучува поврзаноста на материјата и енергијата. Вториот циклус трае една година и има 60 ЕКТС.

Хемијата претставува јадро на модерните науки, технологијата и медицината. Целта на изучувањето на хемијата е материјата и нејзиниот хемиски конгломерат. Во модерниот живот, особено во синтезата на производството, хемијата има исклучително важна улога. Дипломираните студенти по хемија ќе бидат вработени во научно-истражувачки области, образование, лабораториски истражувања, биотехнолошка индустрија, јавно здравство, фармација, петрохемиска индустрија итн.

Дихотомната содржина на студиската програма за физика и хемија им овозможува на учениците да стекнат знаења и компетенции за работа во образовниот процес, односно да се ангажираат во образовниот процес и во основни или средни училишта.

Биолошките студии се засноваат врз основа на принципот на учење и зголемени компетенции за биолошките науки, со што ќе се овозможи вклучување на дипломираните биолози во образовниот процес, како и во други институции. Успешните студенти можат да ги продолжат своите студии во вториот циклус или магистерски студии кои траат 2 семестри и обезбедуваат 60 ЕКТС.

Екологијата, како една од современите науки што ја проучува животната средина, денес се третира како интердисциплинарна наука. Студира и обезбедува решенија за проблеми од областа на заштитата на животната средина, просторно планирање, природни науки, технички науки и биотехнички науки. Екологијата, исто така, се соочува со глобални предизвици, како што се глобалното затоплување и загадувањето на планетата Земја. Мастер студиите траат една година и нудат 60 ЕКТС.

Основните студии по географија траат четири години и обезбедуваат 240 кредити, а наставникот по географија или дипломиран географија е дозволено да ги следи студиите од втор циклус или магистерските студии кои траат два семестри и нудат 60 кредити. Покрај воспитно-образовната работа, дипломиран географија може да работи и во социјално и просторно планирање, урбанистичко планирање, заштита на животната средина, мултидисциплинарни студии итн.

Прв циклус

Студиска програма ЕКТС Квалификација
Информатика – Компјутерскa едукација 240 Дипломиран професор по информатика – Компјутерска едукација Download
Информатика – Компјутерски науки 240 Дипломиран инженер по информатика – Компјутерски науки Download