По одбележувањето на 20 март, Светскиот ден на оралното здравје, студентите по стоматологија на Факултетот за медицински науки, во соработка со Студентскиот парламент и Научната група на овој факултет, ја започнале кампањата за сензибилизација за одржување на оралното здравје.

Студентите реализирале средби со учениците од четвртото и петтото одделение во три основни училишта: “Истикбал” и “Кирили и Методиј” во Тетово, како и во основното училиште “Самедин Бајрами” во селото Камењане на Општина Боговиње. Студентите пред учениците демонстрираа како се исчистат забите и ги информираше за храната што треба и не треба да ја консумираат. Учениците имаа можност на студентите да им поставаат различни прашања во врска со работата на стоматолог и на забоболките.

Координаторката на овој проект, доц. д-р Арбреша Беџети-Ферати рече дека целта на оваа кампања е студентите преку нивните совети да ги информираат учениците колку оралното здравје влијае врз целокупното здравје на луѓето.

Директорите на училиштата, исто така, ја поздравија кампањата за информирање на студентите по стоматологија. Директорот на основното училиште “Кирил и Методиј”, г-н Сетки Исмаили им се заблагодари на студентите за оваа иницијатива, додавајќи дека училиштето што он го води е секогаш подготвена да соработува со учениците во таквите активности насочени кон свеста и подигањето на свеста на учениците за различни феномени.

Додека директорот на основното училиште “Истикбол” Реџеп Халили рече дека оваа кампања е во интерес на сите ученици бидејќи болките на забите за децата се најчувствителните болести и дека повеќето од нив се плашат да вршат проверки кај стоматологот. Според него, преку овие кампањи, на учениците ќе им биде полесно да сфатат колку е важно прегледот кај стоматологот за одржување на оралната здравје.

Директорот на ОУ “Самедин Бајрами” од с. Камењане, г. Идриз Исмаили, им се заблагодари на студентите дека и покрај нивните ангажирања во студиите, имаат време да обрнат внимание на едукативните активности. Според него, само на овој начин може да се воспостават здрави темели во едукацијата и образованието на идните генерации.

Студентите на учениците им поделија летоци со дополнителни информации за оралното здравје и беа подарени по една четка и паста за заби, подароци обезбедени од поддржувачите на оваа кампања, стоматолошката амбуланта “Аполон” – Тетово и компанијата ,,Colgate“.