На Универзитетот во Тетово денес беше промовирана книгата „Политичкиот речник на Бериша ’90 – ’92” од авторот Алфред Лела.Книгата целосно се занимава со политичка комуникација на Сали Бериша, кој со години доминираше на политичката сцена во Албанија, како поранешен претседател и поранешен премиер на Албанија, за два мандата, анализирајќи како неговиот јазик е поставен од оној на интелектуалец ангажиран како политички лидер на албанската држава за неколку мандати и многу години.
Пред студентите и пред професорите на Правниот факултет на студиските по новинарство на Универзитетот во Тетово, авторот на книгата рече дека главното прашање на книгата е: „Дали политичката комуникација на Сали Бериша била десна? Бериша бил лидер во комуникацијата и, следствено, неизбежен. Ако планирате да студирате некој албански лидер со сигурност Сали Бериша ќе ви падне на ум, ако не прв, со сигурност втор. Ова се работи што се гледаат однадвор, но јас сакав повеќе да откријам, отколку да го опишам она што се гледа. Сакав да дознам дали Сали Бериша зборува како десен и тоа беше причината што ме натера да истражувам и да ја напишам книгата“. – изјави авторот Алфред Лела.
Аналитичарот и раководителот на Одделот за новинарство на Универзитетот во Тирана, Марк Марку, ја смета книгата за многу важна бидејќи се занимава со политичка комуникација и анализата на политичкиот дискурс. „Немаме такви книги. Има студии за комуникацијата, но нема книги за оваа проблематика. Мислам дека е многу важно да почнеме да го проучуваме дискурсот на политичките актери,бидејќи суштината на политиката е зборот и зборот како политичко дејство во оваа смисла е многу важна.Важноста е поголема затоа што се занимава со многу важен албански политички лидер, како што е г. Сали Бериша, и интересната фаза од 90-92. Значи, идејата е како човек во многу краток временски период во рок од две години поминува од интелектуалното поле кон политичкото поле и затоа преминува од идеолошко поле, како што е левото, на друго идеолошко поле, како што е десното, и сето ова се реализира преку дискурсот.“ – истакна аналитичарот Марк Марку.
А,заменик-деканот на Филолошкиот факултет на Универзитетот во Тирана, професор Агрон Ѓекмаркај, книгата ја смета како иновација во проучувањето на комуникацијата и политичкиот дискурс во албанскиот простор.Ова е прва книга од ваков вид, книга која може да им служи на многумина од оние кои имаат прв избор за соживот со политиката и политичкиот дискурс. Можеби е многу интересно за сите студенти по новинарство и за сите оние кои секојдневно се хранат за да разберат како се гради политичкиот дискурс на лидер, во овој случај дискурсот на Сали Бериша, лидер кој доминираше на политичката сцена на албанската држава, но би рекол дека емоционално доминирал на политичката сцена на Албанците во балканскиот регион. “- изјави професорот Агрон Ѓекмаркај.
Универзитетската професорка, предавач на Одделот за новинарство на Универзитет во Тетово, проф. д-р Аурора Ндрио-Карамети рече дека со оваа книга авторот Алфред Лела ќе се претвори во модел за млади научници кои сакаат да го анализираат политичкиот дискурс на другите политичари во иднина. Да ги анализираме дискурсите на политичарите и да видиме што е позитивно а што не е позитивно кај нив. Да создадеме сопствени мислења за тоа како политичарите се навистина политичари и не се само луѓе кои сакаат да направат таква активност за да се справат со политиката, туку се луѓе кои ја имаат потребната интелектуална зрелост изразена во нивниот политички дискурс.Значи, постои голема потреба да се анализира политичкиот дискурс на политичарите следејќи го примерот на авторот Алфред Лела”- рече проф. д-р Аурора Ндрио – Карамети.
Авторот г. Алфред Лела е основач на Politko.al и политички коментатор на телевизија Топ Ченел. Добитник е на многу награди.